Evi Nasıl Daha Kolay Isıtabilirim ve Tasarruf

Evi Nasıl Daha Kolay Isıtabilirim ve Tasarruf

Kış aylarında evi ısıtmanın ne kadar zor olduğunu ve bunun genellikle inanılmaz faturalar ile karşılaşmaya neden olduğunu biliyoruz fakat bu iş için yaz aylarında henüz hava sıcakken, gerekli hazırlıkları yapmak gerekiyor. Evi nasıl ısıtabilirim sorusunun cevabı, tasarrufla birebir ilişkili olduğu için sizlere en dikkat çekici önerileri yapmaya karar verdik.

İzolasyon Hayat Kurtarır


Evin dışına yapılacak olan ısı izolasyonu, bunun yanında pencerelerde çift cam kullanmak, kapı altlarını ve pencere kenarlarını izolasyon malzemesi ile kaplamak, yerleri laminat yaptırmak gibi pek çok önlem, evinizin hem daha kolay ısınmasına yardımcı olacaktır hem de bu vesileyle faturalarınızı düşürme imkanı yakalamanızı sağlayacaktır. Hatta odalar arasındaki izolasyonu sağlamak üzere kapı altlarındaki boşlukları izolasyon şeritleri ile kaplamanız da uzun vadede odalar arasındaki ısı geçişlerini düşürerek belli yerlerin ısınmasına yardımcı olacaktır. Elbette kullanmadığınız odaları ısıtmak için çaba sarf etmemeniz gerektiğini de belirtmek gerek.

Radyatör/Klima/Soba Bakımı ve Konumu


Isınmanızı neyle sağlıyor olursanız olun, ısıtıcıların her zaman yıllık bakımlarının yapıldığından emin olmalısınız. Aksi taktirde ısıtıcının verimi düşecektir ve daha fazla yakıt tükettiği halde daha az ısıtacaktır. Bunun yanında, ısıtıcıların çevresinde çok fazla eşya bulunması, perdenin arkasında kalması gibi etkenler, maalesef sıcaklığın odaya yayılmasına engel olacaktır. Isıtıcılarınızın mümkün mertebe odanın her yanını direkt görecek şekilde konumlandırılması gerektiğini unutmayın.

Doğru Perde Kullanımı


Bilhassa radyatörle ısınan evlerde, perdeleri kısa kestirmek ve böylece radyatörlerin kapanmasına engel olmak çok önemli. Bunun yanında, kış aylarında güneş alan odalarınızdaki perdeleri açarak güneşin evi ısıtmasını sağlamak da bir diğer önemli nokta. Yapılan araştırmalar, kalın perdeler kullanmanın evdeki ısı tasarrufu oranını hatırı sayılır oranda arttırdığını gösteriyor.

Ev Boyutu ve Odalar

3 oda 1 salonlu evinizin sadece 2 odasını aktif olarak kullanıyorsanız, diğer odaların sizin için fazlalık olduğu ortada demektir. Daha küçük bir evi ısıtmanın daha büyük bir evi ısıtmaktan kolay olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca daha küçük bir eve taşınmak istemiyorsanız, en azından yaşam alanınızı sınırlandırarak az sayıda odada yaşamayı deneyebilir, daha az odayı ısıtarak tasarruf edebilirsiniz. Isıtılacak alanın küçülmesi, her daim daha kolay ısınma imkanı sağlayacaktır.