Eğer D segmentinde coupe görünümlü bir otomobile sahip olmak istiyorsanız sanırım Opel Insignia tam size göre bir otomobil. Insignia, Opel’in vectra modelini pazardan çekip onun yerine vectra ve omega arasında bir otomobil piyasaya sürmek istemesiyle ortaya çıkmış bir araçtır. Insignia 2008 yılının sonlarında tanıtılarak 2009 yılında Türkiye’de satılmaya başlandı. Sonrasında Insignia 2013 yılında makyajlanarak eleştirilen yönlerini bertaraf etti. Insignia ya dışarıdan baktığınızda değişen ön far grubu, büyüyen ön panjur ve tamponun alt kısmına eklenen krom detaylar Insignia’nın hem daha genç hem de daha modern görünmesine katkı sağlıyor. Arkaya geçtiğimizde bagaj kapağına uzanan stoplar ve Opel ambleminin altında büyüyen krom çitayı görüyoruz. Bütün bunlar zaten sportif görünen Insigniayı daha şık kılmış. Insignia’nın iç mekânına geçtiğimizde ilk göze çarpan ön konsoldaki değişim oluyor. Ön konsol makyaj öncesi tuş karmaşasıyla eleştirilirken Opel buraya gayet yeterli büyüklükte bir dokunmatik ekran koyarak bu karmaşaya çözüm bulmuş ve bu otomobile modern bir hava katmış. Analog olan hız göstergesi yerine iyi çözünürlükteki dijital gösterge yerleştirilmiş. Bu göstergeyi yol bilgisayarına ve müzik sistemine ulaşmak içinde kullanabiliyorsunuz. Insignia’nın malzeme kalitesi ise kendi segmenti için yeterli düzeyde. Opel, dokunmatik ekranın daha kolay kontrol edilebilsin diye orta konsola yerleştirdiği touchpadi pek fazla kullanışlı olmadığı için daha sonraki üretimlerinden kaldırdı. Insigniada sürücü ve yolcu için kişiye özel klimanın olması güzel bir özellik iken bunu yapacağınız dokunmatik bölgenin hassasiyetinin kötü olması kullanışlılığı kötü etkiliyor. Insigniadaki yaşam alanı için önde ve arkada bir problem yer almıyor ama aracın tasarımından dolayı alçalan tavan çizgisi arkadaki baş mesafesini segmentindeki rakiplerinin gerisinde bırakıyor. Insignia’nın yalıtım seviyesi de her Opel’de olduğu gibi biraz yetersiz kalıyor. Insignia konfor bekleyenlerin beklentilerini karşılayacak düzeyde olmasa da bu, sürücülere yola tutunma olarak döneceği için pek rahatsızlık vereceğini düşünmüyorum.

Teknik Özellikleri

Opel, Insigniayı sedan ve sports tourer olmak üzere iki farklı karoser ve üç farklı motor seçeneği ile Türkiye pazarına sunuyor. Sedan Insigniayı 1.6 turbo beslemeli benzinli, 1.6 CDTİ ve 2.0 CDTİ motor seçenekleri ile alabiliyorsunuz. Ülkemizde en çok tercih edilen 1.6 CDTİ motor ve otomatik şanzıman kombinasyonunu 136 PS ve 320 NM güç ile her iki karoserde de alabiliyorsunuz. Insignia oldukça ağır bir kasaya sahip olmasına rağmen bu motor şanzıman ikilisi Insignia’nın beklentileri karşılamasında yeterli düzeyde. Bu ikili ile de ortalama yakıt tüketiminiz 100 kilometrede 8,2 litre dolaylarında oluyor. 1.6 CDTİ motorla manüel olarak da alabildiğiniz Insignia sizlere otomatiğe göre daha iyi sonuçlar veriyor. Tercihini benzinli motorda kullananlar için ise 1.6 litre, 170 PS güç ve 260 NM tork üretebilen benzinli motor yalnızca sedan versiyonda otomatik şanzıman ile sizlere sunuluyor. Bu kombinasyonda fabrika verilerine göre karma test tüketimi 7 litre olsa da bu bizlere 10 ile 10.5 litre dolaylarında yansıyor. Insigniayı daha dinamik kullanmak isteyenler için 2.0 CDTİ, 170 PS güce ve 400 NM torka sahip dizel otomatik kombinasyonu yer alıyor. Bu ikili ile fabrika verilerine göre karma test tüketiminiz 5.6 litre veriliyor. Dilerseniz Insigniayı 2.0 CDTİ cosmo AT paketinde 4x4 olarak da alabilirsiniz. Insignia, manuel ve otomatik şanzımanı 6 ileri oranla sunuyor. Manuelde 6 oran olması tasarruf için önemli bir etken. Ancak otomatik şanzımana geldiğimizde geçiş hızının yavaş olmasından dolayı biraz zamanın gerisinde kalmış dersek yanlış olmaz. Insignia yol tutuşu konusunda sert süspansiyonunun avantajını çok iyi bir şekilde kullanıyor, elektronik sistemleri kapattığınızda dahi kaymalar çok az düzeyde gerçekleşiyor ve sonrasında araç kendini toparlıyor ki elektronik sistemler devredeyken bunların hiçbiri olmuyor. Yani Insignia yol tutuşu konusunda segmentinde hatırı sayılır bir yere sahip. Bagaj hacmine gelecek olursak rakiplerinin gerisinde kaldığını söylemem gerekli. Ancak 500 litre bir bagaj birçok kullanıcının işini görecektir.

Insignia'nın Fiyatları ve Piyasa Değerlendirmesi

Insignia’nın fiyatları 102 bin ile 194 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor. Benzinli motor seviyorsanız 1.6 Edition Elegance AT paketine 102.740 TL ye sahip olabilirsiniz. Insignia’nın 1.6 CDTİ cosmo paketini 114.240 TL ye alabiliyorken 6.000 lira fazla ödeyerek dizel otomatik kombinasyonunu da alabilirsiniz. Daha güçlü bir Insignia için 2.0 CDTİ cosmo AT paketini 166.590 TL ye alabiliyorsunuz. Insignia sports tourer karoserine de 1.6 CDTİ otomatik 135.110 TL, 2.0 CDTİ otomotik 193.960 TL ye ulaşabilirsiniz. İkinci el piyasasında ise Insignia’nın geniş bir fiyat aralığı var. Fiyatları 50.000 TL ile 150.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Rakipleri ile kıyasladığımızda Insignia’nın fiyatların bir nebze daha makul olduğunu söyleyebilirim.

Genel Bakış

Opel segmentinin en sportifi diyebiliriz. Sunduğu yaşam alanı olarak rakiplerinin gerisinde olsa da kullandığı teknoloji, şık görünüşü ve fiyatlarının daha düşük olması itibari ile müşterilere cazip gelmeyi başarıyor.