Siber Güvenlik Eğitimi Nedir?

Siber Güvenlik Eğitimi Nedir?

Günümüzde artık savaşlar siber ortamda geçmektedir, Devlet kurumları başta olmak üzere birçok kuruluş siber saldırılara maruz kalmaktadır. Elektronik altyapıya sahip tüm işletmeler ve kişiler siber korsanların tehdidi altındalar. Tüm bu tehdit ortamı günümüzde siber güvenlik kavramını ortaya çıkartmıştır. Siber güvenlik uzmanının görevi; ağ ve sistemlerin güvenliğini sağlayarak, oluşabilecek siber saldırılara karşı tedbir almak ve saldırıyı en az zarar ile atlatmayı sağlamaktır. Ancak siber güvenlik uzmanı olmak ciddi eğitimler ve kapsamlı teknik bilgi öğrenmeyi gerektirmektedir. Siber güvenlik eğitimi ciddi ve çaba isteyen bir süreçtir. Genel itibariyle siber güvenlik sektöründe uzman olarak çalışmak isteyen kişiler bu süreçte aşağıdaki teknik bilgiler hakkında eğitim alırlar:

  • Ağ sistemleri, karmaşık programlama dilleri, işletim sistemleri gibi üst düzey konularda kapsamlı bilgi sahibi olunur.
  • Proaktif siber güvenlik teknikleri öğrenilir.
  • Uç nokta güvenliği, işletim sistemleri güvenliği, mobil sistemler ve güvenlikleri, atak ve defans yöntemleri eğitimi uygulamalı olarak gerçekleştirilir.
  • Siber saldırganları uyguladıkları yöntem ve teknikler ile sistemleri ele geçirmek için kullanılan kodlar ele alınır.

Sertifikalı Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Siber güvenlik eğitimi, alanında gerekli sertifikalara sahip şirketler tarafından verilmektedir. Peki nasıl siber güvenlik uzmanı olunur? Siber güvenlik uzmanı olabilmek için kapsamlı bir eğitim süreci söz konusudur. Siber alt yapıya sahip tüm sanal alem hakkında üst düzey bilgiler, uygulamalı olarak öğretilir. Özellikle günümüzde özel şirketler ve kamu kurumları için güncel devlet politikalar gereği siber güvenliğe oldukça önem verilmektedir. İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar, uzman kişiler ile sertifikalı siber güvenlik eğitimi vermektedir. Online firmaların verdiği bilgi güvenlik eğitimi ile siz de siber güvenlik sektöründe uzman olabilirsiniz.