Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılır ve Sonuçları

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılır ve Sonuçları

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılır?


Hamilelik döneminin oldukça hassas bir dönem olduğunu belirtmek isteriz. Bununla birlikte bu hassas dönemde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan biri de diş bakımıdır. Hamilelikte diş bakımı; Anne adaylarının hamilelik dönemi boyunca diş sağlığının korunması ve dünyaya gelecek olan bebeğin genel sağlığının korunması amacıyla belirli aralıklar ile diş bakımlarını yaptırmalarıdır. Dolaysıyla da uzmanlar hamilelikte en önemli olan ve anne adaylarının dikkat etmeleri gereken durumlardan biri olana diş bakımının yaptırılması olarak göstermektedirler. Hamilelikte diş bakımının önemli hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de hamilelikte diş bakımının nasıl yapıldığı hakkında bilgiler sunalım. Hamilelikte diş bakımı şu şekilde yaptırılır;

  • Anne adayları ilk olarak dişlerinde genel bir sorunun bulunup bulunmadığına dair testler yaptırmaktadırlar.
  • Bu aşamadan sonrasında anne adaylarının dişlerinde herhangi bir sorun tespit edildiği takdirde gerekli olan tedavilere başlanılmaktadır.
  • Tedavi sonrasında sorunlu bulunan dişlerin alınma işlemi veya da onarılma işlemi ilgili hekim tarafından gerçekleştirilmektedir.

Uzmanlar Uyarıyor

Uzmanlar anne adaylarını hamilelikte diş tedavisi konusunda uyarmaktadırlar. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre nadiren de olsa anne adayları tarafından hamilelik döneminde diş bakımları düzenli olarak yaptırılmamakta ve bunun sonucunda ise gerek anne adayları ve gerekse de anne karnındaki bebeğin ciddi anlamda sağlık sorunlarına maruz kalabildiğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla anne adaylarının hamilelik döneminde bu ayrıntıya özen göstermelerinde büyük faydalar bulunmaktadır.

Hamilelikte Diş Bakımının Yapılmamasının Sonuçları Nelerdir?


Hamilelikte diş bakımının yapılmamasının bazı olumsuz sonuçlara neden olabildiğini belirtmiştik. Hamilelikte diş bakımlarının yapılmaması beraberinde şu gibi olumsuz durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

  • Bebeğin enfeksiyon kapmasına
  • Anne adaylarının enfeksiyon kapmasına
  • Anne adaylarının hamilelik dönemini sıkıntılı geçirmesine
  • Anne adaylarının moral olarak kendilerini kötü hissetmelerine
  • Özetle anne adaylarının ve bebeğin genel sağlığının riske girmesine neden olabilmektedir.

Dolaysıyla da uzmanlar anne adaylarını hamilelikte diş bakımları konusunda uyarmakta ve diş bakımlarını düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini belirtmektedirler. Aslında bireylerin diş bakımlarını her zaman düzenli olarak yaptırmaları gerekmekte ancak özellikle de hamilelik döneminde diş bakımları konusunda daha hassas hareket etmeleri gerekmektedir. Makalemizde hamilelikte diş bakımı hakkında bilgiler sunduk. Ebeveynlerin bu anlamda uzmanlar tarafından yapılan uyarı ve tavsiyelere uymalarında büyük faydalar bulunmaktadır.