Traverten Taş Dekorasyon Uygulamaları

Traverten Taş Dekorasyon Uygulamaları

Son yıllarda iç ve dış mekan dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaya başlanan travertenler doğada doğal yollarla oluşan kayaçtır. Doğadan elde edilen bu kayaçlar özel kesim teknikleri kullanılarak kesilir ve yüzeyinde çeşitli işlemler yapılarak kullanıma hazır hale getirilir. Traverten taş adı verilen ürünler zemin döşeme ve duvar kaplama malzemesi olarak kullanılır. Travertenler çok geniş bir kullanım alanına sahiptir ve popüler bir kaplama malzemesidir. Traverten taş modellerini yakından incelemek ve uygulama örnekleri görmek için internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmaları ziyaret edebilirsiniz.

Traverten Taş Nedir?

Traverten yeraltında ya da yeryüzünde oluşan bir kayaç türüdür. Yeraltı sularında bulunan kalsiyum karbonatın belirli koşullar gerçekleştiğinde çökmesi ile oluşan travertenler çok özel taşlardır. Bu taşların oluşumu, şekilleri ve renkleri o kadar güzeldir ki bu kayaçlardan elde edilen taşların dekorasyon malzemesi olarak kullanılması kaçınılmazdır. Uygulandığı alanda çok şık bir görünüm yaratan traverten taş iç ve dış mekanda kullanılan bir üründür.

Traverten Taşın Kullanım Alanları

Sağlam, şık ve dekoratif bir taş olması nedeniyle iç mekanlarda ve dış mekanlarda traverten taşların kullanıldığı dekorasyon uygulamalarına sıkça rastlarız. Zemin ve duvar kaplama amacıyla kullanılan travertenler şık görünümleri ile uygulandığı alanı modern gösterir. Peki, traverten taşlar nerelerde kullanım için uygundur? Öncelikle traverten taşlar, kalsit yapıya sahip olması nedeniyle mutfak tezgahında kullanılamaz. Bunun dışında hemen hemen her yerde zemin döşeme ve duvar kaplama amacıyla kullanılabilir. Bahçede, dış yüzeylerde, iç mekanda TV ünitesi arka duvarında, mutfak duvarlarında ve zemininde, ofislerde, otellerde, havuz kenarlarında, bahçe düzenlemede traverten taşlardan yararlanılabilir. Ev dekorasyonunda genellikle gümüş, beyaz ve klasik renkli taşlar tercih edilmekte olup farklı renk seçenekleri olması uygulama yapılacak mekana göre tercih yapılmasına olanak tanır. Traverten taş modellerini yakından incelemek ve fiyat bilgisi almak için online firmaları ziyaret edebilirsiniz.