Backlink’ler Nasıl Oluşturulur?

Backlink’ler Nasıl Oluşturulur?

Backlink ve Seo

Kaliteli bir backlink ağınun Seo için elzem olduğunu inkar edemeyiz. Soru, bu backlink ağının nasıl oluşturulacağıdır. Her ne kadar sayfa üzerinde içerik tasarımı için tüm kararlar size ait olsa da, backlink oluşturmak için gereken sizin kontrolünüzden çok başkalarının çalışmalarıdır denilebilir. Kısmi olarak da olsa, backlink ağınız üzerinde değişiklikler yapılmasını isteyebilirsiniz.

Doğal Yollardan Backlink Toplamak

Arama motorlarının temel mantığına göre, bir internet sayfası kaliteli ise insanlar bir süre sonra bu sayfaya kendi sitelerinden link verirler. Daha fazla link sahibi olan bir site, daha iyidir. Ancak, gerçek hayatta durum genellikle böyle değildir. Ya da, en azından denilebilir ki bir sayfanın iyi olması her zaman için o sayfaya link verileceği anlamına gelmez. Başarılı olan bir sayfanın da kendini daha çok tanıtabilmesi için, benzer konulu sayfalardan kendisine link verilmesini istemesi gerekecektir.

Backlink Ağı Oluşturma Yolları

Eğer sitenize doğal yollardan gelen çok sayıda link veriliyorsa dahi, daha fazla backlink almanız ya da backlink aldığınız yerlerin kalitesini arttırmanız gerekebilir. Kabul edilebilir link oluşturma yolları arasında internet dizinlerine kayıt olmak, forumlarda tanıtıcı metinler girmek, blog’lar ve makale dizinleri örnek gösterilebilir. Ancak, “inter-linking” adı verilen bazı siteler arasında bir yere ulaşmayan döngüsel link kullanımı ya da “link farm” yani link çiftliği denilen alanları kullanmak gibi yöntemler, arama motorları tarafından çok kolayca anlaşılabilmektedir ve sitenize yarardan çok zarar getirecektir.